- Ovaj događaj je prošao.
Koncert Duo Đuzel
20 kolovoza @ 20:00 - 21:00
FreeMarijan Đuzel – klavir
Mate Đuzel – trombon
Marijan Đuzel rođen je u Imotskom 1990. Klavir je počeo učiti kod Alenke Milano s devet godina, a kasnije kod Kosovke Čudine i Đurđa Stanettija u Splitu i Zagrebu. Svoja pijanistička znanja usavršio je na Kraljevskom konzervatoriju u Bruxellesu u klasi Aleksandra Madžara gdje je diplomirao s najvećom pohvalom. Predaje na Muzičkoj akademiji Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.
Osobitu pažnju posvećuje opusu Ludwiga van Beethovena čije klavirske sonate uvrštava u gotovo svaki koncert. Na pijanističkom natjecanju Beethoven u Beču 2013. godine, između 259 kandidata plasirao se u polufinale među trinaest najboljih natjecatelja. Imao je zapažene nastupe i na natjecanjima Beethoven u Bonnu 2017. godine, Viotti u Vercelliju 2017. godine, Alessandro Casagrande u Terniju 2014. i dr. Za uspjehe tijekom studija primio je Dekanovu nagradu i Rektorovu nagradu Sveučilišta u Zagrebu. Kao pijanist osvaja veliki broj prvih nagrada na državnim i međunarodnim natjecanjima: Zlatko Grgošević u Zagrebu, Mladi virtuozi u Zagrebu, Grand Prix Lions kluba Rijeka, EPTA u Osijeku, Ferdo Livadić u Samoboru i dr. Pobijedio je na 49. Tribini mladih glazbenika Darko Lukić u Zagrebu.
Croatia Records objavila je Đuzelov prvi solistički album pod nazivom Virtuosocollection/Live: Marijan Đuzel, snimljen uživo na koncertu u Hrvatskom glazbenom zavodu2018. godine, s izborom skladbi L. van Beethovena (sonata iz op. 106, “Hammerklavier“), R. Schumanna, B. Bartoka i Davorina Kempfa.
Nastupao je kao solist uz Zagrebačku filharmoniju, Zagrebačke soliste, Dubrovački simfonijski orkestar, Simfonijski orkestar HRT-a, Koninklijke Muziekkapel van de BelgischeGidsen, Zadarski komorni orkestar, Varaždinski komorni orkestar, orkestar Opere HNK-a iz Splita. Ostvario je suradnje s dirigentima kao što su Pierre-Andre Valade, Nil Venditti, Robert Lehrbaumer, Yves Segers, Koenraad Hofman i dr. Nastupao je i u komornim sastavima s violinisticom Evgenijom Epshtein, trombonistom Matom Đuzelom i drugim uglednim glazbenicima.
Redovito održava solističke recitale u Hrvatskoj i inozemstvu (Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Francuska, Italija, Njemačka, Portugal, Španjolska, Švicarska, SAD, Tajland). Nastupao je i na uglednim hrvatskim festivalima i ciklusima koncerata, kao što su Dubrovačke ljetne igre, Splitsko ljeto, Glazbene večeri u Sv. Donatu, Hvarske ljetne priredbe, Glazbeni umjetnici Zagrebu, Festival Sv. Marka, Piano III Festival, Koncerti u Eufrazijani, Piano Loop Festival, Poluotok radosti, Rovinj Art & More i dr. Bio je stipendist Zaklade Dr. Ing. Dino Škrapić, MBA. Umjetnički je direktor i profesor na Međunarodnoj ljetnoj školiArdea u Čapljini. Umjetnički je ravnatelj umjetničke organizacije IM Infinite Music.
Mate Đuzel je rođen u Splitu 22. veljače 1995. godine. Trenutno je zaposlen kao solo trombonist Orkestra Opere Hrvatskog narodnog kazališta Split. Osnovno i srednje glazbeno obrazovanje stekao je u Imotskom u klasi prof. Ivana Glibote, a na Muzičkoj akademiji u Zagrebu magistrirao je trombon 2018. godine u klasi prof. art. Šime Vulelije. Jednu godinu studija proveo je i na ljubljanskoj Akademiji za glasbo u klasi red. prof. Dušana Kranjca.
Kao solist, dobitnik je mnogih priznanja i nagrada, od kojih se izdvaja pobjeda na 53. glazbenoj tribini Darko Lukić (2019./2020.), kojom se zlatnim slovima upisao kao jedini trombonist pobjednik u više od pola stoljeća dugoj povijesti tribine. Isto tako je jedini hrvatski trombonist koji je nastupio na najprestižnijem međunarodnom natjecanju za soliste – ARD International Music Competition u Münchenu. Četiri puta (2008., 2010., 2012., 2014.) je osvajao prve nagrade na Državnim natjecanjima koje organizira Hrvatsko društvo glazbenih i plesnih pedagoga (HDGPP) te mu je za iste dodijeljen Oskar znanja od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Također je četiri puta (2007., 2009., 2011., 2013.) bio prvonagrađen na Međunarodnom natjecanju Daleki akordite je dvaput (2007., 2009.) proglašen i apsolutnim pobjednikom spomenutog natjecanja. Osvajao je prve nagrade i na međunarodnim natjecanjima Bistrički zvukolik (2014.), Woodwind & Brass (2015.) i SVIREL (2016.). Dobitnik je Rektorove nagrade za izvedbu Koncerta za trombon i orkestar Nina Rote uz pratnju Zagrebačke filharmonije (ak. god. 2016./2017.), kao i Dekanove nagrade za izvrsne umjetničke dosege i rezultate (ak. god. 2017./2018.). Solistički je nastupio uz Zagrebačku filharmoniju, Zagrebačke soliste, Simfonijski puhački orkestar Oružanih snaga RH, Brass ansambl Muzičke akademije u Zagrebu, Duhački orkestar Muzičke akademije u Zagrebu i Gudački komorni orkestar Muzičke akademije u Zagrebu.
Kao komorni glazbenik (trio i kvartet trombona, brass kvintet) osvojio je dvije prve nagrade na Državnom natjecanju HDGGP-a (2006., 2012.), prvu nagradu na Međunarodnom natjecanju Davorin Jenko (2018.) te Nagradu HDS-a za najbolju izvedbu djela hrvatskog skladatelja na 54. tribini Darko Lukić (2020.-2021.).
Nastupao je na poznatim hrvatskim i europskim glazbenim festivalima (Muzički biennale Zagreb, Splitsko ljeto, Dubrovačke ljetne igre, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival d’ Aix en Provence, Internationale Musikwoche Grenchen). Dvije sezone (2016.-2017.) je bio član Mediteranskog orkestra mladih (Orchestre des Jeunes de la Méditerranée) te je uz koncertnu praksu upijao umijeće sviranja u orkestru koje su mu prenosili tamošnji mentori, članovi Londonskog simfonijskog orkestra (LSO). Također je usavršavao svoje znanje kod najuglednijih solista i pedagoga kao što su Christian Lindberg, Branimir Slokar, Roger Harvey i Dietmar Küblböck. Surađivao je s gotovo svim profesionalnim orkestrima u Hrvatskoj.
Osim u orkestru, nastupa kao solist i kao komorni glazbenik, a aktivan je i u pedagoškom dijelu struke. Održao je majstorski tečaj trombona i komorne glazbe na Državnom konzervatoriju Sveučilišta u Ankari (Haccetepe Universitesi Ankara Devlet Konservatuvari) te seminar trombona za nastavnike i učenike u Glazbenoj školi Josipa Hatzea u Splitu. Od veljače 2024. godine angažiran je na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, gdje u zvanju naslovnog asistenta predaje kolegije Trombon i Srodni instrumenti.
Program:
Eugène Bozza: Hommage à Bach
Henri Dutilleux: Choral, Cadenze et Fugato
Ludwig van Beethoven: Sonata br. 14 u cis-molu, ‘Quasi una fantasia’
Adagio sostenuto
Allegretto
Presto agitato
Adalbert Marković: Cantilena
Frédéric Chopin: Nokturno u H-duru, op. 32 br. 1
Nokturno u c-molu, op. 48 br. 1
Stjepan Šulek: Sonata za trombon i klavir ‘Vox Gabrieli’